ЩО ЦЕ ЗА СВЯТО?
Батько для кожного з нас — це вихователь, захисник, вчитель і друг, якому ми завдячуємо базовими вміннями, життєвими принципами та цінностями. На допомогу люблячого батька діти можуть розраховувати завжди, незалежно від того, скільки їм років, а теплі згадки про цю найріднішу людину залишаються з нами на все життя і дарують підтримку в найтяжчі часи. Вшановувати батьків в окремий день прийнято у всіх країнах, при цьому національні дати можуть різнитися. Але існує й загальне свято — Міжнародний день батька, який щорічно відзначають третьої неділі червня. Співпадає з міжнародним святом і День батька в Україні.
У 2024 році Міжнародний день батька та День батька в Україні відзначається 16 червня.
ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ СВЯТКУВАННЯ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ БАТЬКА ТА ДНЯ БАТЬКА В УКРАЇНІ?
Важливість батьківства люди розуміли завжди, до того ж патріархальний устрій всіх відомих культур сприяв ще більшому значенню батька для нащадків. Приміром, в Римському праві він мав виключні права на дітей, аж до питання їхнього життя чи смерті. Мабуть, тому поняття «батько» здавна застосовується і в непрямому значенні — батько нації, батько релігії, батько науки чи навіть батько партії. Зрештою, до Бога теж прийнято звертатися як до батька, про що красномовно свідчить всім відома молитва «Отче наш».
СВ. ЙОСИФ – «ГОДУВАЛЬНИК СИНА БОЖОГО»
Певною мірою місію Дня батька християнська церква поклала на День Святого Йосифа — чоловіка Діви Марії та законного батька Ісуса Христа. Цікаво, що родовід його походив від самого царя Давида. Після одруження з Марією та народження сина Йосиф став зразковим головою родини, був терплячим, працелюбним та мудрим чоловіком і батьком. В XV столітті батько Святого сімейства став одним з найпопулярніших святих у Європі, а від католицької церкви отримав спеціальний титул «Nutritor Domini», тобто «Годувальник Сина Божого».
В православній християнській церкві є Неділя святих праотців та Неділя святих отців — свята на честь патріархів-праведників, від яких, зокрема, розпочався й родовід Христа по чоловічій лінії. Серед них Адам, Мафусаїл, Ной, Авраам, пророки Ісайя, Даниїл та інші.
ФЕЙРМОНТСЬКА ШАХТА
Вперше захід, відомий в історії як день вшанування батьків, відбувся в американському місті Фейрмонті 5 липня 1908 року — після того, як кількасот чоловіків загинули в катастрофі на місцевій шахті і в багатьох з них залишилися сиротами діти. Це було спеціальне богослужіння в методистській церкві на честь всіх батьків, загиблих і живих, однак ця подія не стала щорічною і не вийшла за межі Фейрмонта.
СОНОРИ СМАРТ ДОДД
В 1909 році у мешканки міста Спокан в штаті Вашінгтон — Сонори Смарт Додд, яка пішла на проповідь до Дня матері, виникла ідея створити аналогічне свято, але присвятити його батькові. Ця думка з’явилася не просто так — батько Сонори, фермер Уільям Джексон Смарт, виховав її та п’ятьох інших дітей самотужки, після того як його дружина Еллен померла при народженні наймолодшої дитини.
Майже протягом року Сонора переконувала священників та владу міста виділити для події окремий день. Спершу жінка запропонувала дату 5 червня — день народження свого батька, але оскільки залишалося мало часу для написання проповіді, було вирішено провести захід у третю неділю червня. Нарешті 19 червня 1910 року святкування відбулося — урочиста служба в церкві супроводжувалася подарунками батькам, а учасники події прикрасили лацкани свого одягу трояндами. Червона квітка символічно вшановувала живого батька, біла — померлого.
Але Сонора Смарт Додд на цьому не зупинилася — вона хотіла, щоб День батька став національним святом, тому подорожувала країною, виступала та проводила кампанії. Зусилля виявилися не марними — в 1913 році свято було схвалено президентом Вудро Вільсоном, а в 1916-му Вільсон з родиною відвідав Спокан та взяв участь у святкуванні. В 1924 році ідея була підтримана вже новим президентом — Калвіном Куліджем. Він підписав резолюцію на користь Дня батька, яка проголошувала важливість батьківських обов’язків та тісних взаємин між батьками та дітьми.
Поступово свято набувало комерційного відтінку — в 1938 році нью-йоркськими продавцями чоловічого одягу було засновано Раду Дня батька. До них приєдналися інші зацікавлені підприємці — виробники краваток, тютюнових люльок та ще багатьох товарів, які могли слугувати подарунками. Бізнесмени вирішили об’єднати зусилля з просування ідеї свята, включаючи в рекламу своїх товарів згадки про День батька. Через кількадесят років Рада Дня батька визнала, що це свято стало «другим Різдвом» для всіх галузей, орієнтованих на чоловічі подарунки.
Проте День батька так і залишався неофіційним, навіть попри указ президента Ліндона Джонсона, підписаний в 1966 році щодо дати події — третьої неділі червня. Лише в 1970 році Конгресом США було прийнято резолюцію, яка пропонувала громадянам публічно та в приватній формі виражати в цей день любов і пошану до своїх батьків. Ця резолюція була підписана президентом Річардом Ніксоном через два роки.
ДЕНЬ БАТЬКА В УКРАЇНІ
В Україні ідея національного Дня батька з’явилася в 2006 році і належала громадським організаціям. Після збору підписів на підтримку ініціативи та кількох суспільних форумів Міністерство в справах молоді та спорту розробило проект президентського указу про встановлення цього свята.
Проте через складну фінансову ситуацію та з ряду інших причин остаточне рішення не приймалося досить довго, аж до травня 2019 року, коли Кабміном України було підтримано відповідний президентський указ, який після того підписав глава держави. Відтоді українці приєдналися до більшості народів світу і почали відзначати День батька.
Джерело